Doprava v Dánsku
Cestovat v Dánsku je velice jednoduché a pohodlné, ale také drahé. Pokud nejsou závěje sněhu nebo tropická vedra, vlaky jezdí bez zpoždění. Ale zastaralý dopravní systém vypadává hlavně v letních měsících. V tu dobu nejsou výjimkou ani hodinová zpoždění. Regionální i dálkové spoje jsou pohodlné a čisté. Vlak, Autobus, Loď, Auto, Letadlo, Kolo
Vlak
Zdejší dráhy nabízejí dva druhy slev:
Wild card – Pokud jste mladší 26 let. Karta platí po dobu jednoho roku. Její zřízení stojí 180,– DK ale poskytuje vysoké slevy: Od pondělí do čtvrtka a v sobotu sleva 50%, v pátek a v neděli sleva 25%.
Wild card se vyplatí převážně těm, kteří stráví v Dánsku delší čas.
Orange ticket – Tuto slevu můžete uplatnit nejpozději 30 dní před uskutečněním cesty. Musíte také cestovat mezi regiony. To znamená, že musíte přejet z ostrova Sjaeland na ostrov Fynn nebo na Jutský poloostrov. Neplatí na cesty na regionální úrovni. Poskytuje slevu 30%.
Evropu můžete také procestovat s jízdenkou Interrail, která se velmi vyplatí. Zvláště, pokud chcete navštívit více zemí. Jste-li mladší 25 let, máte dokonce studentskou slevu.
Scanrail je jízdenka určená pro cestování vlakem ve čtyřech zemích Skandinávie: Dánsku, Norsku, Švédsku a Finsku. Můžete zakoupit jízdenku na s dvoutýdenní platností, ale z toho pouze 5 dní cestování, nebo jízdenku na 21 dní a můžete cestovat každý den. Scanrail platí ale pouze tři dny v zemi, kde jste tento lístek zakoupili. Tedy pokud jej zakoupíte v Dánsku, můžete cestovat pouze tři dny v Dánsku a zbytek platnosti třeba už jenom v Norsku. Tento typ jízdenky se ve Skandinávii hodně vyplatí a jak sami zjistíte, třetí den už jedete vlastně zadarmo.
Vlaková doprava je opravdu velice drahá, ale ve Skandinávii také nejpohodlnější.
Oficiální stránky dánských drah naleznete zde: www.dsb.dk
Autobus
Dánsko má poměrně hustou autobusovou síť. Autobusy jezdí na čas a navazují na vlakové spoje. Jsou podstatně levnější než vlaková doprava, ale uplatnění slev je zde těžší, protože v každém regionu většinou jezdí jiný dopravce s jinými přepravními podmínkami. Přesto se hlavně studentům sem tam podaří nějaké peníze ušetřit.
Mezinárodní spoje mezi Českou Republikou a Dánskem provozují tyto společnosti:
Loď
Dánsko je země ostrovů a na některé se dostanete jedině lodí. Jedná se tedy o trajekty. Ve většině případů z České republiky pojedete do Dánska trajektem z Německa, je to od nás kratší cesta.
Největší společnost je Scandlines www.scandlines.dk, ale některé frekventované spoje obstarávají i jiné společnosti a mohou být i levnější. Spoje naleznete na serveru www.rajseplanen.dk
Auto
Cestovat autem je velice pohodlné a pokud vás jede více, tak rozhodně levnější než hromadná doprava. Pokud chcete projet Dánsko křížem krážem, je určitě výhodnější půjčit si auto na několik dní. Na letištích a vlakových nádražích naleznete všechny známé autopůjčovny jako Herz, Avis a další. Ceny za půjčení automobilů můžete nalézt na webových stránkách. Cena benzínu byla v létě 2007 kolem 10,– Dk za litr.
Na dálnici se s osobním automobilem platit nemusí, ale pokud přejíždíte přes dlouhé mosty, počítejte s poplatkem něco přes 100,– Dk za jednu cestu. Pokud se přes most vracíte ještě ten den, máte malou slevu za zpáteční cestu. Jedná se především o most mezi ostrovy Sjaeland a Fynn (pokud jste v den přejezdu navštívili Legoland, ukažte obsluze lístek a dostanete nezanedbatelnou slevu) a most mezi Dánskem a Švédskem.
Povolená rychlost v obcích je 50 km/h, na vedlejších silnicích 80 km/h a na dálnicích a rychlostních silnicích 110 km/h, stejně jako u nás. Je nutné rychlost hlídat, protože za její překročení jsou vysoké pokuty a to může být hlavně o dovolené velice nepříjemné.
Bezpečnostní pásy jsou povinné na předních sedadlech a na zadních od 3 let. Jinak platí v Dánsku pravidla silničního provozu jako v jiných zemích Evropy.
LetadloV současné době jsou hlavní město a další dánská města spojena i leteckou dopravou. Nejvíce aerolinek létá samozřejmě do hlavního města. Kodaňské letiště je také velice výhodná destinace pro ty, kteří chtějí navštívit jih Švédska. Vlakem přes most do Malmo jezdí mnoho lidí. Tam je také malé letiště, odkud létají spoje hlavně do Anglie a jižní Evropy. Pravidelně každý den spojují Kodaň a Prahu lety těchto společností:
Mezi nízkonákladové společnosti spojující hlavní města patří:
Kolo
Kolo je v Dánsku dopravní prostředek číslo 1. Celá doprava se tomuto prostředku podřizuje a každý Dán má alespoň dvě kola. Dokonce zde platí zákon na povinnou registraci kol, protože jeden člověk může vlastnit pouze kola dvě a ne více. Možná také proto jsou centra měst plná prorezlých součástí kol. Ale nenechme se mýlit. Každý správný Dán usedne na vše, co jezdí a nemůžou ho odradit ani vážné nedostatky jako pravidelný rachot, hvízdání brzd, klapání nabouraných blatníků a jiné pro nás zcela zásadní problémy. Tady se jezdí prostě na všem. Rovina, která je pro Dánsko tak charakteristická, je na tento typ dopravy prostě ideální. Ve městech se také nemusíte bát, všude jsou mimo chodníků i cyklostezky. Kolo si můžete půjčit skoro kdekoliv. V hotelu, ve kterém jste se ubytovali, v kempu, v cyklopůjčovnách, prostě všude, ale pozor na otvírací dobu. V Kodani si dokonce můžete kolo za 20 Dk,– na den půjčit jako nákupní košík a zase jej na určených místech vrátit. Kvalita těchto kol není nejlepší, ale dokážou podstatně zrychlit prohlídku města.
I Dánové si kola někdy půjčí a už je nikdy nevrátí, ale je jsou to jen výjimky.